Magyarország kormánya 2016 áprilisában bejelentette az új Otthon Melege 2016 programot, amely hosszú évek után az első olyan lakossági lehetőség, amely napelemes rendszerre való beruházásra is fordítható.
Cégünk a SolarElectric Energiahasznosító Kft. segítséget kíván nyújtani mindenkinek, aki a programban felhasználná a napelem erejét, hogy a bármely tetőtípusra telepíthető rendszerünk jelentősen csökkentse az energiafogyasztását.
Ha megbíz minket napelemes rendszerének kivitelezésével, és szeretne kihasználni ezt a lehetőséget, úgy a folyamat elejétől a végéig elkísérjük. Segítünk összeállítani a megfelelő pályázati anyagokat, átnézzük, hogy formailag minden a helyén legyen, és olyan szerződést kötünk, amely megengedi, hogy probléma nélkül elálljon a megbízástól sikertelen pályázat esetén.
Ezenkívül, gondoskodunk arról is, hogy szükség esetén az Ön épületét energetikai szempontból felmérjék, és elkészítsék a pályázathoz szükséges tanúsítványokat.
Azért, hogy könnyebben meghozhassa ezt a komoly döntést, cégünk a több mint negyven oldalas anyagból összeállított egy jóval rövidebb és közérthetőbb összefoglalót. Igyekeztünk a legégetőbb, és a döntés szempontjából legfontosabb kérdéseket feltenni, és ezekre választ adni.
Mi ez a pályázati lehetőség?
Magyarországon már közel három éve nem írtak ki a lakosság számára is elérhető, napelemes rendszert támogató pályázatot. Az Otthon Melege Program 2016 az első ilyen lehetőség az új pályázati ciklusban, ezért izgalmas számunkra, és mindenki számára, aki kivárt a beruházással. A Program teljes költségvetése 5 milliárd forint, amely az ország Co2 kibocsátási kvótájának értékesítéséből származik. Tavaly szintén ebből a pénzből került sor a Mosógépek cseréjére is, amiben annyian vettek részt, hogy a teljes keretet többször bővítették utólag.
Hogy jön ez a Napelemhez?
A passzív és aktív épületgépészeti beruházások közül, a napelemes rendszerek esetén a legfontosabb a finanszírozási háttér. Ezeknél az eszközöknél, a több mint huszonöt éves élettartamuk miatt a legfontosabb a megtérülési pont, azaz mikor a napelem kitermeli költségeit. A pályázati pénz 40-55%-os támogatásával ez a pont akár 5-6 évvel is korábbra hozható, így olyan kivételes befektetési lehetőséget jelent, amely páratlan a magyar piacon. Ez egy olyan lehetőség, amivel élni érdemes.
Ki pályázhat?
A pályázaton minden döntésképes, Magyarországon lakcímmel és családi házzal rendelkező, cselekvőképes magánszemély részt vehet, akit nem terhel köztartozás, vagy nem került eltiltásra a pályázatoktól. Ezenkívül csak azok az épületek pályázhatnak, amelyek 1996 előtt épültek hagyományos technológiával, például falazott vagy vályog épületek, illetve az előző ciklusban hasonló fejlesztést nem végeztek rajtuk.
Mekkora összegekre lehet pályázni?
Általánosan 40-55% utófinanszírozásra lehet pályázni. Számszerűleg legalább 1.25 millió és 2.5 millió forintnyi támogatást jelent mindez. A pénzek felosztása régiók szerint történik, tipikusan fél és egy milliárd forint közötti összeg jut egy régióra. Minél többfajta dologra pályázunk, annál több pénz válik elérhetővé.
Megéri-e napelemes rendszerrel pályázni?
Szándékosan a legrosszabb esetet vázolnánk a példánkban. Csak napelemes beruházásra pályázik egy négyfős család, akik legalább 30 évig még a megújítandó épületben tervezik az életüket. Havi villanyszámlájuk az átlagos 18.000 forint, amelyet 16 darab napelem panellal kiváltanak úgy, hogy még túltermelésük is van. A 25 éves garantált élettartam alatt évente 216 000 forintot költöttek volna az áramszámlára, 25 év alatt pedig öt és félmillió forintot. A beruházás teljes költsége két és félmillió forintra jön ki, és mivel ez a fajta beruházás remek energetikai mutatókkal rendelkezik, a teljes elérhető összeget megnyerik, így a pályázatból utólag visszakapják ennek az összegnek 40%-át, azaz több mint egy millió forintot. A megtérülés sokkal korábban megtörténik, és végeredményben közel 4 millió forintot spóroltak. Egy átgondolt, hosszútávon gondolkodó ember számára ez a lehetőség megéri.
Mibe kerül ez nekem?
A pályázat hivatalosan díjtalan. Azonban a pályázathoz szükséges egy két évnél nem régebbi hiteles energetikai tanúsítvány a pillanatnyi, illetve egy nem hitelesített a beruházás utáni állapotról. Ez a tétel szükséges a pályázathoz, amely a pályázat sikeressége esetén elszámolható. Előzetesen tehát ez és a tervezői illetve megbízási díjak lehetnek azok, amelybe mindez Önnek kerülni fog.
Kombinálható-e a pályázat napelemen kívül,más beruházással?
A válasz igen, sőt bátorítják is. Tehát lehetséges egybehozni a nyílászáró vagy a kazán lecserélését egy újabbra a napelemes beruházással. Azonban ahogy a következő pontban kifejtjük, nem biztos, hogy megéri, mert bár így nagyobb támogatás is elérhető, ez csökkentheti a nyerési esélyeit.
Mekkora az esélyem a nyerésre?
Ha a pályázat formailag megfelelő, és befogadásra kerül, akkor a régióban szétosztott összegért fog versenyezni a többi pályázóval. A Nyugat-magyarországi régióban például félmilliárd forintot osztanak szét, ami legalább 400-500 pályázatra elég. Az elfogadott pályázatokat ezután rangsorolják, az alapján, hogy mekkora összegre pályáznak, és ezért mekkora javulás érhető el energetikailag. Tehát ha sok pénzt szeretnénk többfajta beruházásra is, akkor lehetséges, hogy rosszabb arányunk lesz, mint annak, aki csak a villanyszámláját szeretné lenullázni. Ha két pályázat eredménye megegyezik, akkor a beérkezési idő a döntő. Ha kész a rangsor, akkor elkezdik ez alapján szétosztani a pénzeket. Ha nem nyert, akkor sem érdemes csüggedni. Lehetséges, hogy valaki, aki Ön előtt végzett, nem vállalja a beruházást, vagy a kormány kibővíti utólag a keretet, ahogy a mosógépekkel is tette.
Napelemmel kapcsolatban hogy érdemes?
Minden az adott épület energetikai jellemzőitől függ. Ha az áramszámla volt az egyik legnagyobb tétele, akkor biztosan komoly változást jelentene egy nulla forintos konstrukcióban megépült napelemes rendszer. Ezzel az ár/érték aránnyal nehéz versenyeznie egy homlokzat felújításnak, vagy nyílászáró cserének, így véleményünk szerint jó esélyekkel pályázik.
Hitelt vehetek fel rá? Milyen forrásból érdemes finanszírozni?
A pályázat utófinanszírozott, tehát a teljes elszámolás és kifizetések után – mikor már a kezében a számla – akkor hívható le az elnyert összeg. Amennyiben hitelben gondolkodik, akkor olyan konstrukcióban érdemes gondolkodni, amely jó feltételekkel előtörleszthető, és a kamatok sem az égben járnak. Ha napelemben gondolkodik, akkor érdemes a törlesztőt a meglévő áramköltség összegéhez igazítani, és a termelés megindulásával egyidőben kezdeni a törlesztést.
Miben segít a cégük?
Amennyiben cégünket választja, úgy olyan megbízási szerződést kötünk, amely engedi, hogy sikertelen pályázás esetén elállhasson a beruházástól. Ezen kívül segítünk összeállítani pályázati anyagot, elvégezzük Önök számára az energetikai tanúsítványokhoz szükséges felmérést, és olyan terveket állítunk össze, amelyek megfelelnek a pályázat elvárásainak.
Így önnek csak annyi dolga marad, hogy megnyomja a „Pályázat feltöltése” gombot.Mik a pontos határidők?
A lakossági pályázatok feltöltési felületét július elseje után, régiónként nyitják meg. Az eredményekre várható 2-3 hétig kell várni, miután még dönthet, hogy lehívja-e az összeget, vagy nem. A beruházásnak ezt követően egy éven belül el kell készülnie. Ezen túl, 3 éven keresztül van monitoring lehetősége a pályázat kiírójának, azaz ellenőrizheti, hogy a pénz tényleg oda került, ahova szánták.
Cégünk azt javasolja, hogy legkésőbb 2016. június 1-ig lépjen velünk kapcsolatba, hogy legyen elegendő időnk felkészülni, és összeállítani az anyagot.
Hogy érdemes elindulni?
Amennyiben az elképzelései középpontján egy napelemes rendszer áll, azaz mi lennénk a legnagyobb tétel, akkor keressen meg minket a solarelectric.hu oldalon, vagy lépjen kapcsolatba Kereskedelmi vezetőnkkel. Bali László kollégánk elérhető a +36 30 606 11 69 telefonszámon, illetve a bali@solarelectric.hu címen.