A napelemes rendszerek vállalkozások és közintézmények esetén más és más karakterisztikával rendelkeznek, ha megtérülésről beszélünk. Fontos belekalkulálni az eltérő célokat illetve lehetőségeket.
Ami állandó
Ahogy a lakosságnál is, úgy cégek és intézmények esetében is az áramszolgáltató az elfogyasztott áram mennyiségéig köteles ugyanazon áron elszámolni minden kwh-t, mint amennyiért azt Önnek értékesítené. Amint ezt túllépi, a fennmaradó összeget kiszámlázhatja a szolgáltatójának, akár minden hónapban. A rendszerek élettartama 20-25 év, minimális amortizációs költséggel. Ezen kívül fontos még tudni, hogy a panelek számának növekedésével, a beruházás a kwh/forint aránya jelentősen csökken, emiatt tényleg megéri átgondolni a méreteket.
Közintézményeknek
Kórházak, Iskolák, Hivatalok esetén az állam az elmúlt években több alkalommal is támogatta a Napelemes beruházásokat, okkal. Az egyszeri beruházások célja elsősorban nem a megtérülés, hanem az infrastruktúrális költségek hosszútávú csökkentése vagy megszüntetése. Egy intézmény teljesen másképp fogyaszt áramot és teljesen eltérő igényekkel is rendelkezik gazdálkodását tekintve. Emiatt közintézmények épületei esetén nem az a legfontosabb cél, hogy a rendszer bevételt érjen el, a cél inkább a stabil, megbízható működés, illetve a bővíthetőség.
Cégeknek és Vállalkozásoknak
Cégek esetében nem csak az önfenntartás és a költségek mérséklése lehet a cél, hanem akár a közvetlen profitszerzés is. Beszéljünk közvetlenül a telephelyre, például az épületek tetőjére telepített rendszerről, vagy egy földre tervezett, nagyteljesítményű rendszerről, az egész évben termelő rendszereink a magasabb energiaáraknak köszönhetően gyorsabban megtérülnek, akár már öt év után is úgy láthatják el olcsó energiával cégét, hogy mellette komoly bevételt is jelenthetnek.
Vegyünk egy egyszerű példát: Adott egy banki befektetés, 4 millió forint értékben, 5 százalékos kamattal, ami már elég ritkának számít. Ezt hasonlítjuk össze egy szintén 4 millió forint értékű beruházással, ami legalább 8 Kw teljesítményű rendszert illetve 32 darab napelemes panelt jelent.
A banki befektetésünk az első évben körülbelül 200.000 forint bevételt hoz, a másodikban pedig további 210 000 Forintot. Öt év után több mint egymillió-százötezer forintot kamatozott össze a befektetésünk.
Napelemes rendszer esetén, a számolás kicsit bonyolultabb: az egyszerűség kedvéért, fix 50 forintos kwh árral fogunk számolni, illetve 1200 órányi átlagos napfényes órával egy évben, amivel szándékosan alacsonyabb értékkel számolunk, mint a valóságban. A képletben összeszorozzuk a rendszer teljesítményét, a napfényes órák számával egy évben, majd ezt megszorozzuk a kwh árral.
Tehát 8 kw * 1200 órával, az egyenlő 9600 kwh mennyiséggel, ezt megszorozva a szolgáltatói árral, így a végeredmény 480 000 forint bevétel, amit a rendszer termelt. Második évben is számolhatunk ugyanennyivel, noha a céges áramdíjak általában évről évre növekednek. Az ötödik év végén a napelemes rendszerünk közel 2 400 000 forintnyi villamos energiát termelt meg a rendszerünk.
Természetesen a számok közelítőek, és a modellünk sem lehet pontos: lépjen kapcsolatba üzletkötőnkkel, és kérjen egy teljes ajánlatot, amiben kiszámolhatjuk Önnek, hogy ez hogy fog alakulni.