Ami állandó
Ahogy a lakossági felhasználóknál, úgy a cégek, intézmények esetében is igaz, hogy a jelenleg érvényben lévő szaldó elszámolás szerint a napelemes rendszer által megtermelt, de fel nem használt elektromos áramot a rendszer betáplálja az szolgáltató hálózatába, amely mennyiség szükség esetén visszavételezhető. Pénzügyi elszámolás az éves leolvasás alkalmával egy alkalommal történik, ilyenkor kerül kiszámlázásra a megtermelt és a vételezett energiamennyiség különbözete. Túltermelés esetén a fel nem használt árammennyiség a szolgáltató részére kiszámlázható.
Az áramszolgáltatóval történő elszámolásban várhatóan 2024. januárjától jelentős változások fognak bekövetkezni, de ennek részletei még nem ismertek.
Az egyre emelkedő energiaárak figyelembevételével a napelemes rendszerekre vonatkozó megtérülési idő jelentősen lerövidült, a befektetés akár 2-3 év alatt megtérülhet. A kiépített rendszerek élettartamát illetően ezzel szemben minimum 20-25 évben gondolkodhatunk jelentősebb teljesítménycsökkenés nélkül, tehát a megtérülési időn túlmenően jelentős profit termelésére képesek.
Közintézményeknek
Kórházak, iskolák, hivatalok esetében az elmúlt években az állam több alkalommal nyújtott támogatást a napelemes beruházásokra, várhatóan a jövőben is kínálkozik majd erre lehetőség. Ezek kihasználásával olyan rendszerek valósíthatóak meg, amelyek alkalmasak lehetnek hosszú távon csökkenteni, illetve megszűntetni az üzemeltetéshez szükséges költségeket, ilyen módon elérve a stabil, megbízható, kiszámítható működést.
Cégeknek és vállalkozásoknak
Cégek esetében az önfenntartás, a költségek mérséklése mellett cél lehet akár a közvetlen profitszerzés is. A napelemes rendszer úgy láthatja el olcsó zöldenergiával a céget, hogy a rendkívül rövid megtérülési időn túl akár komoly bevételi forrást is jelenthet. Nagyobb
Nagyobb fogyasztóknál, negyedórás elszámolás esetén az akár 50 kW névleges összteljesítmény feletti, visszwatt védelemmel ellátott napelemes rendszerek jelenthetik a legcélravezetőbb megoldást.