Honnan tudhatom, hogy a napelem számomra a megfelelő döntés?
Néhány főbb szempontot kell figyelembe venni, amikor napelemes beruházáson gondolkodik. Alkalmas a napelempanelekre ,ha:
- Öné az otthona tulajdonjoga,
- Van egy olyan tetője, vagy szabad területe ami megfelelő méretű, és nem kap árnyékot,
- Az otthona áramfogyasztása legalább átlagos
- Nincs banki tartozása (Ez csak akkor fontos, ha hitelből tervezi finanszírozni)
- Unja már fizetni a villanyszámlákat.
Napelemekről, napenergiáról
Hogyan működik a fotovoltaikus panel?
A fotovoltaikus (PV) napelemek úgy hasznosítják a napból érkező energiát, hogy a beérkező fotonokat alakítják át elektromos árammá. Ezután következik az inverter, ahol a létrehozott feszültséget használja fel közvetlenül az otthona, vagy kerül vissza a központi hálózatba. Mivel csak a nap energiája szükséges mindehhez, (a közvetlen napfény), a napelemek szén kibocsátása nélkül állítják elő az elektromos áramot. A zöld energiák térnyerése, és a szénalapúak visszaszorítása az egész Föld érdeke. Bár előállításukkor szükséges bizonyos mennyiségű nem zöld energia és környezetet terhelő anyag, a napelemek élettartamuk során sokszorosan kiváltják ezeket a terheket.
Megbízhatóak a napelemes rendszerek?
A legtöbb telepítés nagyon kevés karbantartást igényel élettartama során. Mivel nem tartalmaznak mozgó alkatrészeket, ezért nem beszélhetünk klasszikus kopásról. Ami gyakori, hogy gyengébb minőségű inverterek korábban, 10-15 év után cserére vagy javításra szorulnak.
Mennyi karbantartás szükséges?
Nagyon kevés. Az inverter cseréje szükséges lehet, amennyiben túllépi a 10-15 éves élettartamát és garanciáját. Poros környezetben érdemes azonban néhány évente a panelokat egyszerű vízzel lemosni, letisztítani.
Mennyi az élettartama egy ilyen rendszernek?
Egy általunk tervezett, magas minőségű rendszer élettartama 25-30 év körülre tehető.
Mi történik akkor, ha felhős az idő?
A napelemes rendszerek ilyenkor kevesebb elektromosságot termelnek, függően attól, hogy milyen típusú a panel. Az általunk telepített rendszerek jellemzően csatlakoznak a központi hálózatra, ilyenkor egyszerűen onnan kerül felvételre az áram. Szigetes rendszerű termelés esetén egy akkumulátort vagy szünetmentes tápegységet kötnek a rendszerbe, ahonnan ilyenkor is szolgáltatható elektromosság.
Mi történik, ha nem használom fel az összes energiát, amit megtermelek?
Magyarországon minden szolgáltató esetén lehetséges a fennmaradó kw-k kiszámlázása. Amennyiben ez nem történik meg, a szolgáltató elnyeli ezt az összeget, ezért érdemes odafigyelni elszámoláskor, és kisebb összegeket is kifizettetni. A legtöbb szolgáltatónál ehhez számlaképesség szükséges, amihez magánszemélyek esetén hatos vagy hetes adószám is elég.
Pénzügyi szempontok
Mik a napenergia kockázatai?
Mint minden befektetésnél, itt is felmerülhetnek kockázatok, noha az általunk telepített rendszereknél elkövetünk mindent, hogy ezeket csökkentsük. Lehetséges kockázatok között szerepel, hogy nem megfelelő telepítés miatt áram üt ki, a tető megadja magát a súly alatt, lehetséges hogy ellopják az eszközöket, vagy kárt okoznak bennük, illetve a tetőre szereltség miatt kockázatot jelenthetnek az erősebb viharok is. Szintén kockázatot jelenthet a befektetésre, hogy a 25-30 éves élettartam alatt gyorsabban növő fák beárnyékolják a panelokat, ami gyengébb teljesítményhez vezethet.
Cégünk megoldása erre, hogy csak minőségi eszközökkel telepítünk, például a K2 Systems tartószerkezeteivel, illetve komoly biztonsági eszközökkel, érintésvédelemmel látjuk el a telepítést. Az árnyékolás ellen pedig felmérés során igyekszünk figyelembe venni a környezetet is.
Napelemek és az otthona
Mitől jó egy tető a napelemrendszerhez?
Egy jó állapotú, új építésű tető jellemzően elbírja a terheit. Fontos, hogy legyen megfelelő dőlésszögű, lehetőleg déli irányba néző felület, valamint hogy a tető elbírja a tervezett tömeget.
Baj ha idős a tetőm?
Nem feltétlenül. A műszaki felmérés során kollégánk ellenőrzi a tetőt is, hogy alkalmas-e a tartószerkeszeteinkhez, illetve elbírja-e azt a plusz tömeget, amit a rendszer jelent. Amennyiben nem, közösen keresünk majd megoldást. Ha a tető mégsem lenne megfelelő, és felújítunk, akkor viszont érdemes a két dolgot egyszerre letudni.
Mi lesz a rendszeremmel ha elköltözöm?
Egy napelemes rendszer nagyon lassan veszít csak az árából, nem véletlenül hosszú az élettartama. Így növelhetei az ingatlan értékét, vagy át is költöztethető, ahogy Ön szeretné.
Melyik a legjobb tetőfelület?
Magyarországon általánosan elmondható, hogy délre néző, 30-35 fokban döntött tető a legoptimálisabb a fix telepítésű napelem paneloknak.
Mi van akkor, ha már nem elég a telepített rendszer teljesítménye?
Minden esetben arra törekszünk, hogy legyen még lehetősége a bővítésre. Ha többet szeretne termelni, elég csak felhívni bennünket, és már küldjük is az ajánlatunk.
Napelemes rendszerek telepítése és üzemeltetése
Milyen hatósági engedélyek szükségesek?
Magyarországon minden szolgáltató lehetőséget ad napelemes rendszerek (kiserőművek) üzembeállítására. Ehhez egyeztetnie kell a szolgáltatójával, amennyiben minket bíz meg a telepítéssel, elvégezzük ezt a papírmunkát Ön helyett.
A szolgáltatónak ellenőriznie és jóváhagyni kell mindent, mielőtt ráköthető lenne a rendszer a hálózatra.
Honnan tudhatom, hogy megfelelően termel a napelemem?
A legegyszerűbb leolvasni a termelést mérő számlálót, amelyet a szolgáltatója biztosít. A modernebb inverterek rendelkeznek ezen kívül online Statisztikai felülettel, amin bárhol és bármikor ellenőrizheti a termelést. Ezen kívül elérhetőek különálló eszközök is, amelyek a rendszerre csatlakoztatva adatokat gyűjtenek és prezentálnak Ön számára.
Segítség! Befedte a hó a napelemeket, mit tegyek?
A napelemek jellemzően egy adott dőlésszögben kerülnek telepítésre, és a felületek üveg vagy üvegszerűek. A napelem működése során egy kis hőt állít elő, amitől a ráesett hó nagyon gyorsan lecsúszik róla. Extrémebb hidegekben érdemes letakarítani megfelelő eszközökkel, hiszen attól, hogy tél van, még süthet a nap.