Napelemekről, napenergiáról
Hogyan működik a fotovoltaikus panel?
A fotovoltaikus (PV) napelemek úgy hasznosítják a napból érkező energiát, hogy a beérkező fotonokat alakítják át elektromos árammá. Ezután következik az inverter, ahol a létrehozott feszültséget használja fel közvetlenül az otthona, vagy kerül vissza a központi hálózatba. Mivel csak a nap energiája szükséges mindehhez, (a közvetlen napfény), a napelemek szén kibocsátása nélkül állítják elő az elektromos áramot. A zöld energiák térnyerése, és a szénalapúak visszaszorítása az egész Föld érdeke. Bár előállításukkor szükséges bizonyos mennyiségű nem zöld energia és környezetet terhelő anyag, a napelemek élettartamuk során sokszorosan kiváltják ezeket a terheket.
Megbízhatóak a napelemes rendszerek?
A legtöbb telepítés nagyon kevés karbantartást igényel élettartama során. Mivel nem tartalmaznak mozgó alkatrészeket, ezért nem beszélhetünk klasszikus kopásról. Ami gyakori, hogy gyengébb minőségű inverterek korábban, 10-15 év után cserére vagy javításra szorulnak.
Mennyi karbantartás szükséges?
Nagyon kevés. Az inverter cseréje szükséges lehet, amennyiben túllépi a 10-15 éves élettartamát és garanciáját. Poros környezetben érdemes azonban néhány évente a panelokat egyszerű vízzel lemosni, letisztítani.
Mennyi az élettartama egy ilyen rendszernek?
Egy általunk tervezett, magas minőségű rendszer élettartama 25-30 év körülre tehető.
Mi történik akkor, ha felhős az idő?
A napelemes rendszerek ilyenkor kevesebb elektromosságot termelnek, függően attól, hogy milyen típusú a panel. Az általunk telepített rendszerek jellemzően csatlakoznak a központi hálózatra, ilyenkor egyszerűen onnan kerül felvételre az áram.
Mi történik, ha nem használom fel az összes energiát, amit megtermelek?
Amennyiben az éves szaldó elszámolás alkalmával többlet termelés jelentkezik, kérelmezhető annak a kifizetése az áramszolgáltatótól, egy ehhez szükséges nyomtatvány kitöltésével.
Pénzügyi szempontok
Milyen kockázatokkal járhatnak a napelemes rendszerek?
Mint minden befektetésnél, a napelemes rendszerek vonatkozásában is felmerülhetnek kockázatok, noha mindent elkövetünk annak érdekében, hogy ezeket minimalizálni tudjuk.
Napjainkban a legnagyobb kockázatot talán azok a változások jelenthetik, amelyek a jövőben hatással lehetnek az áramszolgáltatóval történő elszámolás mikéntjére, ezáltal növelhetik a napelemes rendszer megtérülési idejét. Ezt a tényezőt az igények alapos felmérésével és teljeskörű tájékoztatással, tanácsadással igyekszünk orvosolni, hogy ne érhessék Önt meglepetések ezen a téren.
Anyagi kockázatot jelenthet még a telepített szerkezeti elemek esetleges meghibásodása. Cégünk megoldása erre, hogy csak magas minőségű eszközöket telepítünk, amelyeket megbízható forrásnak számító kizárólagos magyarországi forgalmazótól szerzünk be megfelelő garanciális lefedettséggel. Ezen felül a rendszereink kivitelezésénél nagy figyelmet fordítunk a megfelelő túlfeszültség védelem kiépítésére, hogy ezzel is elejét vegyük az esetleges túlfeszültségből adódó meghibásodások kockázatát.
Napelemek és az otthona
Milyen tetővel kell rendelkeznem a napelemes rendszer telepítéséhez?
Tapasztalataink alapján általában minden lakóház rendelkezik olyan tetőfelülettel, ami alkalmas lehet a napelemek telepítésére. Fontos, hogy a tetőszerkezet jó állapotú, megfelelő teherbírású legyen képes legyen viselni a napelemek jelentette többlet terhet. Az sem jelenthet problémát, ha régebbi építésű ingatlanról, tetőről van szó. A műszaki felmérésünk során meggyőződünk a tető alkalmasságáról, amennyiben problémát észlelünk jelezzük azt és keresünk megoldást a kiküszöbölésére.
Nem kell tartani attól, ha a tető tájolása, illetve dőlésszöge eltér az optimális értékektől! A kiépíteni kívánt rendszer szakszerű megtervezésével ilyen esetekben is megvalósítható az áramfogyasztás kiváltása.
A tetőhéjazat anyaga sem befolyásolja a kivitelezést, minden tetőtípushoz rendelkezünk megfelelő tartószerkezettel.
Mi lesz a rendszeremmel ha elköltözöm?
Egy napelemes rendszer nagyon lassan veszít csak az árából, nem véletlenül hosszú az élettartama. Így növelhetei az ingatlan értékét, vagy át is költöztethető, ahogy Ön szeretné.
Melyik a legjobb tetőfelület?
Magyarországon általánosan elmondható, hogy délre néző, 30-35 fokban döntött tető a legoptimálisabb a fix telepítésű napelem paneloknak.
Mi van akkor, ha már nem elég a telepített rendszer teljesítménye?
Minden esetben arra törekszünk, hogy legyen még lehetősége a bővítésre. Ha többet szeretne termelni, elég csak felhívni bennünket, és már küldjük is az ajánlatunk.
Napelemes rendszerek telepítése és üzemeltetése
Milyen hatósági engedélyek szükségesek?
A napelemes rendszerek kivitelezése és hálózathoz történő csatlakoztatása engedély köteles. Az áramszolgáltatói engedélyeztetést teljes körűen elvégezzük, hogy Önnek ne legyen gondja az ezzel kapcsolatos ügyintézéssel.
Honnan tudhatom, hogy megfelelően termel a napelemem?
A napelemes rendszer által megtermelt áram mennyiségét az inverter kijelzőjén, illetve az ahhoz csatlakoztatott WiFi modul segítségével egy ingyenes applikáción keresztül az ennek kezelésére alkalmas telefonján is ellenőrizheti. A hálózatba betáplált mennyiségről az ad-vesz mérőóra közöl információt.
Segítség! Befedte a hó a napelemeket, mit tegyek?
A napelemek jellemzően egy adott dőlésszögben kerülnek telepítésre, és a felületek üveg vagy üvegszerűek. A napelem működése során egy kis hőt állít elő, amitől a ráesett hó nagyon gyorsan lecsúszik róla. Extrémebb hidegekben érdemes letakarítani megfelelő eszközökkel, hiszen attól, hogy tél van, még süthet a nap.
Mennyire sérülékeny a napelem?
A napelemek sokkal ellenállóbbak, mint amilyennek első ránézésre tűnnek. Felső rétegük 5 mm vastagságú edzett üveglappal van ellátva, ami átengedi a működéshez szükséges napsugarakat, ugyanakkor kellően szilárd ahhoz, hogy a külső környezeti hatások ne okozhassanak benne kárt. Így nem kell tartani a jégesőtől, vagy ehhez hasonló más behatástól.